Treći sintetički polimer koji se najčešće koristi – PVC, proizvodi se i koristi u svetu po stopi od 40 miliona tona godišnje. Njegova glavna primena je kao vodovod u različitim kontekstima.
Od čega je napravljen, šta ga čini univerzalno traženim proizvodom? Sirovina koja se koristi u njemu je polivinilhlorid, čije mnoštvo korisnih fizičkih i hemijskih svojstava čini ga idealnim izborom za siguran i isplativ kanal u nizu infrastrukturnih aplikacija, od kojih je najvažnije snabdevanje vodom.
Šta su PVC cevi?
PVC označava polivinilhlorid. To je hlorisani ugljovodonični polimer. U svom prirodnom stanju, on je krut i lomljiv. Ali u kombinaciji sa aditivima, poput plastifikatora, postaje elastičniji i savitljiviji.
Neke od njegovih primena su u električnoj izolaciji, medicinskim cevima, podovima, nameštaju, natpisima i kao zamena za gumu. Ali njegova najrasprostranjenija upotreba je u proizvodnji cevi koje se koriste u vodovodu i navodnjavanju.
U zavisnosti od primene, nekoliko varijanti PVC cevi se koriste kao vodovi za toplu ili hladnu vodu u industrijskim i komercijalnim kontekstima. PVC cevi se koriste više od 80 godina u razne komercijalne svrhe.
Za šta se koriste PVC cevi?
PVC cevi su sveprisutne u kontekstu vodosnabdevanja. Cevovodi koji se koriste za vodovod se skoro u potpunosti sastoje od PVC cevi. Kanalizacione kanalizacione mreže i velike mreže za navodnjavanje takođe sadrže PVC cevi.
U stambenom i poslovnom domenu, PVC cevi se koriste u vodovodnim, odvodnim, poljoprivrednim navodnjavanjima, električnim i telekomunikacionim sistemima i kanalima sistema za grejanje i hlađenje.
Podzemne PVC cevi imaju veći otvor i deblji zid, a komunalna preduzeća ih koriste za snabdijevanje pitke vode putem mreže do stambenih i poslovnih zgrada.
Podzemna PVC cevna mreža se takođe koristi za kanalizacione sisteme. Koriste se za odvod kišnice sa krovova i drugih objekata. Takođe se koriste za izgradnju sistema za raspršivanje za uređenje pejzaža, kao i protivpožarnih sistema za prskanje u zgradama.
PVC vodovodne cevi se takođe koriste za navodnjavanje poljoprivrede. Generalno štedi 30-50% vode u poređenju sa sistemima otvorenih kanala. Takođe može sprečiti pojavu zaslanjivanja zemljišta, močvarenje i hladne poplave. Većina PVC vodovodnih mreža zakopana je pod zemljom, tako da je stopa korišćenja zemljišta visoka.
Sistem isporuke vode iz PVC cevovoda je fleksibilan, zgodan, jednostavan za podešavanje i ostvarivanje automatizacije i pogodan je za različite terene i tla. Štaviše, brzina isporuke vode je brza, efikasnost navodnjavanja velika, održavanje je lako.
PVC cevni priključci, kao što su krivine, grane, ventili, konzole i kopče, mogu se koristiti u širokom spektru cevovoda i građevina. Mogu se koristiti za ažuriranje starijih sistema cevovoda koji bi se mogli istrošiti s godinama. Slabost cevovodnih mreža uglavnom leži u integritetu njihovih spojeva. PVC cevi se mogu koristiti za ojačavanje spojnih tačaka tako da cela mreža neće morati da se prepravlja.